Czym jest EFT
„ Bycie najlepszą wersją siebie jest możliwe jedynie wówczas, gdy jesteśmy głęboko połączeni z inną osobą”
- Dr. Sue Johnson (Sens miłości)
Czym jest EFT
„ Bycie najlepszą wersją siebie jest możliwe jedynie wówczas, gdy jesteśmy głęboko połączeni z inną osobą”
- Dr. Sue Johnson (Sens miłości)
Terapia skoncentrowana na emocjach (Emotionally Focused Therapy – EFT) rozwinięta została przez dr Sue Johnson i dr Les’a Greenberga w latach 80-tych XX wieku jako terapia dla par. Od czasu odłączenia w pracy badawczej od Lee Greenberga, dr Sue Johnson, kanadyjska badaczka i psychoterapeutka, rozwija swoje podejście jako model opierający się na teorii przywiązania. W EFT na pierwszym planie są emocje, które informują nas o głębokich potrzebach i więzi w relacji. Model terapii EFT może być stosowany w terapii par, rodzin oraz w terapii indywidualnej.
EFT w precyzyjny, ale niezwykle łagodny sposób dociera do najbardziej podstawowych i instynktownych potrzeb w relacji z najbliższymi i z sobą samym. Pomaga w poznaniu, nazwaniu i wyrażaniu reakcji emocjonalnych, co pomaga zbliżyć się do najważniejszych dla nas osób . To zaś daje w rezultacie poczucie pełniejszego, bardziej satysfakcjonującego życia w bliskim kontakcie z innymi.
EFT bazuje na nauce o przywiązaniu osób dorosłych (rozwiniętej przez Johna Bowlby’ego i Mary Ainsworth), korzysta z dorobku podejścia humanistycznego i doświadczeniowego Carla Rogersa oraz terapii strukturalnej Salvadora Minuchina (rozumienie procesu i czynników zmiany) . EFT jest również terapią, która czerpie z najnowszych odkryć neurobiologii interpersonalnej (np. teoria poliwagalna Stephena Porges’a). Jest podejściem „bottom – up”, czyli „od dołu w górę”. Nie narzuca interpretacji przeżyć klienta, a stawia na aktywne doświadczanie przez klienta na sesji, ciągłe poszukiwanie informacji w jego przeżywaniu, ciele i doznaniach emocjonalnych. Jednocześnie jest terapią ustrukturyzowaną, w której terapeuta ma klarowne cele sesji i terapii, a także terapią podążającą za klientem i jego byciem „tu i teraz”.
EFT oferuje popartą szerokimi badaniami „mapę drogową”, dzięki której terapeuta wie, jak pomóc parom i rodzinom w procesie zdrowienia. Według Międzynarodowego Centrum Doskonałości w Terapii Skoncentrowanej na Emocjach) (ICEEFT) ok. 70-75 % par po pełnym cyklu EFT (ok. 15-25 sesji) osiąga cel uzdrowienia relacji, a ok 95% odczuwa wyraźną poprawę jakości relacji. Najnowsze badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) wykazały pozytywne zmiany w aktywności mózgu u par, które odbyły terapię EFT.
Mocne strony EFT dla par:
Cele Terapii Skoncentrowanej na Emocjach dla Par:
Źródło:
http://www.iceeft.com/index.php/about-us/what-is-eft
Badania w obszarze terapii EFT:
https://iceeft.com/eft-research-2/