Artykuły
Artykuły
Zmiana w terapii EFT zachodzi głównie na dwa sposoby: poprzez nowe zrozumienie przez partnerów negatywnego cyklu relacyjnego oraz poprzez korektywne doświadczenia emocjonalne. W procesie deeskalacji konfliktu, to nowe zrozumienie przekłada problem na cykl, zamiast oczerniać drugiego partnera (to cykl staje się trudnością/wrogiem, a nie partner czy partnerka).
Sue (Johnson przyp. tłum.) często cytuje Rogersa – „Dobre odzwierciedlenie nie jest powtórzeniem, jest objawieniem”. W fazie deeskalacji, w procesie terapii EFT, poprzez dobre odzwierciedlenia ujawniamy emocjonalne doświadczanie na dwóch poziomach – wtórnym i pierwotnym, stosując ramę przywiązaniową.
Opisywanie emocjonalnych doświadczeń w oparciu o język więzi jest nowe dla terapeutów uczących się EFT. Wchodzimy w ten proces, świetnie potrafiąc słuchać i odzwierciedlać, jednak terapia skoncentrowana na emocjach wzywa nas do odzwierciedlania emocji opartych na znaczeniu relacji i wzorcach interakcji. To jest nowy język i – jak każdy nowy język – wymaga praktyki, aby go opanować.
Tu znajdziecie kilka przykładów odzwierciedlenia i zobaczycie, jak te odzwierciedlenia zmieniają się, gdy są oparte o język więzi.
.
Przykład 1
Klient mówi:
„Kiedy próbuję zrobić coś dla niej i widzę, że ją rozczarowuję, to boli (trzyma się za klatkę piersiową) i jestem sfrustrowany. Znoszę to tak długo, jak mogę, a potem odchodzę”.
Terapeuta odzwierciedla emocje:
„To tak jakby bolało cię serce i nie możesz tego znieść, więc odchodzisz”.
Terapeuta odzwierciedla emocje w oparciu o język więzi:
„Tak bardzo chcesz ją zadowolić. Kiedy widzisz, że wygląda na rozczarowaną tobą – to zbyt wiele dla ciebie, to boli, właśnie tam, w twoim sercu. Próbujesz zostać i frustruje cię to, że znowu ją zawiodłeś. Przekaz, że znowu ją rozczarowałeś to po prostu zbyt wiele, więc odchodzisz”.
.
Przykład 2
Klient mówi:
„Zawsze chodzi o nią. Ona po prostu odchodzi i zajmuje się swoimi rzeczami, jakby to, co ja czuję, nic nie znaczyło. Jakby myślała: ‘po mojemu albo wcale’. Tak się wtedy złoszczę…”
Terapeuta odzwierciedlający emocje:
„Wygląda na to, że nic, co czujesz, nie jest ważne, a ty złościsz się przez to tak bardzo.”
Terapeuta odzwierciedla emocje w oparciu o język więzi:
„Tak bardzo chcesz wiedzieć, że jesteś ważny, a wydaje ci się, że nie możesz do niej dotrzeć. Kiedy ona zajmuje się swoimi rzeczami, to tak jakbyś w ogóle się nie liczył. W takich chwilach czujesz się tak nieważny i wtedy po prostu się złościsz.”
W negatywnym cyklu emocje oparte na przywiązaniu odzwierciedlają lęki przed porzuceniem i odrzuceniem. Lęki te często wyrażają się w postrzeganym braku reakcji drugiej osoby, byciu niedocenionym lub nieadekwatnym, uczuciach straty lub osamotnienia oraz doświadczania braku bezpieczeństwa i wsparcia. W istocie emocje oparte na przywiązaniu odzwierciedlają tematy związane z niezaspokojonymi potrzebami więziowymi. Podstawowe potrzeby więziowe to wewnętrzne poczucie akceptacji, przynależności, ukojenia i bezpieczeństwa.
Odzwierciedlając emocje oparte na przywiązaniu swoich klientów w fazie deeskalacji, należy odzwierciedlić zarówno emocje wtórne jak i pierwotne, podkreślając znaczenie relacji. Pomoże to klientom uzewnętrznić negatywny cykl oraz zrozumieć lęki i niezaspokojone potrzeby, które go napędzają, aby mogli szybciej osiągnąć deeskalację.
.
.
Autorem artykułu jest Rebecca Jorgensen – certyfikowana trenerka EFT. Pracuje w San Diego Center for EFT w USA.
Artykuł został oryginalnie opublikowany po angielsku w newsletterze ICEEFT nr 2, lato 2009. Tłumaczenie za zgodą ICEEFT (Międzynarodowe Centrum Doskonalenia w EFT).
Przetłumaczyła Joanna Gruszczyńska – terapeutka systemowa w trakcie certyfikacji w Wielkopolskim Towarzystwie Systemowym, założycielka Wielkopolskiego Centrum Terapii Par i Rodzin w Poznaniu, absolwentka szkolenia EFT Externship i Core Skills.